BERING Grey and Rose Diamond Watch 13434-369
Reliable shipping
Flexible returns
Details
BERING Classic Watch | Grey and Rose Diamond Watch | 13434-369
Classic, pure, yet exciting. Perfect style combined with contemporary minimalism. Inspired by Danish design, the CLASSIC COLLECTION represents a unique timepiece, perfectly highlights your daily style. The cool look of the stainless steel and the puristic and clear line of the BERING watch design complement each other ideally and guarantee a glittering appearance. The elegant BERING look is achieved with a finely brushed or highly polished stainless steel surface.
| Collection: | Classic |
| Product type: | watch |
| Gender: | female |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | polished rose gold |
| Case material: | stainless steel |
| Case length: | 41 mm |
| Case height: | 7 mm |
| Case width: | 34 mm |
| Case diameter: | 34 mm |
| Case type: | round |
| Strap color: | grey |
| Strap material: | milanese |
| Strap length: | 175 mm |
| Strap width: | 14 mm |
| Clasp: | safety clasp |
| Dial color: | grey |
| Dial Material: | sunray |
| Water proofness: | 3 ATM |
Materials + Care
Our jewellery is crafted from carefully selected materials. Each piece is designed to last, with proper care and maintenance. We recommend storing your jewellery in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Clean gently with a soft cloth and avoid exposure to harsh chemicals, perfumes, and lotions. With mindful care, your pieces will maintain their beauty for years to come.
Shipping + Returns
We strive to process and ship all orders in a timely manner, working diligently to ensure that your items are on their way to you as soon as possible.