BERING Ladies Black/Gold Ceramic Watch with Diamond 11429-732
Pickup available at MERCHANT'S JEWELLERS
Usually ready in 24 hours
Reliable shipping
Flexible returns
Details
BERING Classic Watch | Polished Steel with White/Silver Dial | 11435-753
Stylish, modern, and simply captivating. Combining classic elements with contemporary minimalism, the CLASSIC COLLECTION is a truly distinctive timepiece that perfectly complements your everyday style. The sleek stainless steel design, featuring a refined brushed or polished surface, gives the BERING watch a striking appearance that exudes elegance. Inspired by Danish design, this watch is a true representation of the brand's refined aesthetic.
| Collection: | Classic |
| Category: | watch |
| Gender: | female |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | polished silver |
| Case material: | stainless steel |
| Case length: | 38 mm |
| Case height: | 6 mm |
| Case width: | 34 mm |
| Case type: | round |
| Bezel material: | ceramic |
| Strap color: | multi-color |
| Strap material: | stainless steel strap with ceramic links |
| Strap length: | 165 mm |
| Strap width: | 16 mm |
| Clasp: | folding clasp |
| Link material: | ceramic,stainless steel |
| Dial color: | silver |
| Dial Material: | sunray |
| Water proofness: | 3 ATM |
Materials + Care
Our jewellery is crafted from carefully selected materials. Each piece is designed to last, with proper care and maintenance. We recommend storing your jewellery in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Clean gently with a soft cloth and avoid exposure to harsh chemicals, perfumes, and lotions. With mindful care, your pieces will maintain their beauty for years to come.
Shipping + Returns
We strive to process and ship all orders in a timely manner, working diligently to ensure that your items are on their way to you as soon as possible.