BERING Automatic White Watch 19842-404
Reliable shipping
Flexible returns
Details
BERING Automatic | Automatic polished/brushed silver | 19842-404
Imagine you can move time like the waves move the sea, driving it with a gentle arm motion, transferring your energy to it.
Your arm movement is all it takes, and a rotor tensions the spring in small steps, while the so-called bridge - a slipping clutch - prevents over-tightening of the tension spring.
Such a complex watch movement normally takes up a lot of space. Not so at BERING. The extremely slender premium slim automatic movement makes clean design possible, and combines BERING’s typical characteristics in a perfect, masculine symbiosis:
Danish minimalism, purist elegance and timeless beauty.
| Collection: | Automatic |
| Product type: | watch |
| Gender: | male |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | automatic |
| Case color: | polished/brushed silver |
| Case material: | stainless steel |
| Case length: | 49 mm |
| Case height: | 11 mm |
| Case width: | 42 mm |
| Case type: | round |
| Strap color: | black |
| Strap material: | calfskin leather |
| Strap length: | 200 mm |
| Strap width: | 20 mm |
| Clasp: | pin buckle |
| Dial color: | white |
| Water proofness: | 3 ATM |
Materials + Care
Our jewellery is crafted from carefully selected materials. Each piece is designed to last, with proper care and maintenance. We recommend storing your jewellery in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Clean gently with a soft cloth and avoid exposure to harsh chemicals, perfumes, and lotions. With mindful care, your pieces will maintain their beauty for years to come.
Shipping + Returns
We strive to process and ship all orders in a timely manner, working diligently to ensure that your items are on their way to you as soon as possible.