BERING Green Dial, Integrated Bracelet Watch 17639-708
Pickup available at MERCHANT'S JEWELLERS
Usually ready in 24 hours
Reliable shipping
Flexible returns
Details
BERING Classic Watch | Polished Steel with Green Dial | 17639-708
Sophisticated, modern, and captivating. The perfect blend of timeless style and contemporary minimalism. Drawing inspiration from Danish design, the CLASSIC COLLECTION offers a distinct timepiece that flawlessly complements your everyday look. The sleek stainless steel and streamlined BERING watch design create a stunning and refined aesthetic. Achieve an elegant BERING look with a finely brushed or highly polished stainless steel finish.
| Collection: | Classic |
| Category: | watch |
| Gender: | male |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | quartz |
| Case color: | polished silver |
| Case material: | stainless steel |
| Case length: | 45 mm |
| Case height: | 6 mm |
| Case width: | 39 mm |
| Case type: | round |
| Strap color: | silver |
| Strap material: | stainless steel strap with stainless steel links |
| Strap length: | 166 mm |
| Strap width: | 18 mm |
| Clasp: | folding clasp |
| Link material: | stainless steel |
| Dial color: | green |
| Dial Material: | sunray |
| Water proofness: | 5 ATM |
Materials + Care
Our jewellery is crafted from carefully selected materials. Each piece is designed to last, with proper care and maintenance. We recommend storing your jewellery in a cool, dry place away from direct sunlight and moisture. Clean gently with a soft cloth and avoid exposure to harsh chemicals, perfumes, and lotions. With mindful care, your pieces will maintain their beauty for years to come.
Shipping + Returns
We strive to process and ship all orders in a timely manner, working diligently to ensure that your items are on their way to you as soon as possible.